שאיבת ביוב

שאיבת ביוב

בכל בית ומבנה בו גרים ושוהים אנשים יש שתי מערכות אינסטלציה. האחת היא זאת המזרימה את המים הנקיים לשימושם. הם זורמים במערכת צינורות הנמצאת בתוך קירות ומתחת לרצפות ומגיעים לנקודות קצה שונות: ברזים, טושים, ניאגרות, ברזי גינה ועוד. המערכת השנייה מוליכה את המים המשומשים ומי האסלות אל קווי הביוב אשר נמצאים מחוץ למבנה. גם כאן השפכים מועברים בצנרת מתחת לרצפות, אלא שצנרת זאת היא בקוטר מעט גדול יותר בשל הצורך בהעברת מוצקים דוגמת שאריות מזון הנפלטות לכיור, ניירות טואלט ועוד. הנוזלים הללו מגיעים לבריכות ביוב בהם הם זורמים בתעלות פתוחות.

בחצר בעלת שטח גדול ניתן למצוא מספר בריכות המרוחקות אלו מאלו. ביניהן יש צנרת סגורה המוליכה, בסופו של דבר, אל מערכת הביוב הציבורית וממנה אל מכון הטיהור. הבריכות והצנרת עשויות, לרוב, מבטון, אבל ניתן למצוא גם כאלו העשויות מפלסטיק קשיח. חברת ישראל שירותי ביובית מתקינה מערכות אלו על פי תכנון ומומחיה יכולים להמליץ לכל לקוח על סוג המערכת הרצויה עבורו. במערכות ביוב עלולות לצוץ תקלות. אחת הנפוצות ביותר היא סתימה הנוצרת בנסיבות שונות. ברוב המקרים, מדובר על חדירת שורשים למערכת והיא קורית עקב סדקים הנוצרים בצנרת או מנקודות חיבור רופפות.

אחרת נגרמת בעקבות חדירת גופים זרים מהאסלות דוגמת: תחבושות היגייניות, גלילי ניירות טואלט, מיכלי פלסטיק של סבון אסלה שנהוג להניחם על האסלות ועוד. אלו מושלכים שלא במודע או נופלים פנימה ומצטברים בנקודות שונות בבריכות או בצנרת. התוצאה היא שהמים אינם מצליחים לזרום, עולים על גדותיהם בבריכות ויוצרים שלוליות מצחינות סביבם. אליהם מגיעים חיידקים, חרקים ומזיקים שונים העלולים לגרום למחלות. מים יכולים לפרוץ גם מהאסלות.

הפעלת ביובית

כאשר הסתימות קשות אין ברירה אלא לשאוב את הנוזלים שבבריכות ו/או לפתוח אותן. שאיבת ביוב נדרשת כאשר הסתימות הן מורכבות ואת העבודה הנ"ל מבצעת ביובית שהינה, למעשה, טנדר או משאית המיועדת למטרות אלו. על כל אחת יש מיכל שלתוכו נשאבים המים. בנוסף, שתי מערכות: אחת לשאיבת נוזלים והשנייה להזרמת מים בלחץ. על הצינור המזרים את המים מרכיבים דיזה מיוחדת אשר מסוגלת ליצור סילון מים דק היכול לחתוך שורשים, גופים זרים וכן, לקלף שכבות לכלוך הנדבקות לדופן הצנרת. ניתן להשתמש בדיזות המסוגלות לתפוקות לחץ גבוהות שונות כולל גבוהות.

הכל בהתאם לחומרת הבעיה ולצורך. הביוביות נבדלות אלו מאלו בגודל, במפרט שלהן ובעיקר בעוצמת לחצי המים שהן מסוגלות לייצר. הגדולות ביניהן מסוגלות לתפוקת עבודה מרשימה במהירות רבה. קיימות נמוכות אשר מצליחות לנסוע בחניונים מקורים, במבנים נמוכים וכדומה כדי לבצע משימות אלו ואחרות. ביוביות מותאמות גם לשאיבת מי הצפות ומי גשמים ממרתפים, חניונים ומבנים נמוכים. בנוסף, שאיבת בורות ספיגה, בורות המכילים שומנים נוזליים במפעלים וכדומה. שאיבת ביוב היא אחת העבודות המוזמנות ביותר אצל ישראל שירותי ביובית אבל החברה מספקת שירותים רבים נוספים בתחום האינסטלציה.

ובין היתר: פתיחת סתימות באמצעות מוטות מיוחדים. כל מוט מורכב ממספר מוטות המוברגים אלו לאלו והיוצרים מוט ארוך שבקצהו מוברג קפיץ. כאשר נתקלים בסתימה מסובבים את המוט והשורשים נכרכים סביבו. משיכתם גורמת לתלישתם, וכך, לאחר מספר פעולות הסתימה נפתחת. מכונות חשמליות מתאימות מבצעות את אותה עבודה. שירותים שונים נוספים הינם: איתור סתימות בביוב באמצעות מצלמת סיב אופטי, שיקום קווי ביוב עקב התפוררות או קריסת צנרת, איתור נזילות בתוך המבנה על ידי מצלמה תרמית, החלפת ניאגרות, סיפונים, ברזים וכדומה. שירותי החברה ניתנים במקצועיות ובאדיבות על ידי צוותי עבודה המגיעים בניידות מאובזרות.

להלן הסבר על שירות שאיבת ביוב וההיבטים העיקריים שלו:

ציוד שאיבה

שירות שאיבת ביוב משתמש בציוד מיוחד, המכונה בדרך כלל משאבות ביוב או משאיות ואקום. משאבות אלו מיועדות לטפל בהובלת שפכים ושפכים, לרוב בכמויות גדולות. הם מצוידים במשאבות חזקות, מערכות ואקום ומיכלי אחסון כדי לחלץ ולהכיל ביעילות את הביוב להובלה.

תהליך השאיבה

תהליך השאיבה מתחיל במיקום ציוד שאיבת הביוב במקום המקור, כגון נכס למגורים או מסחרי, בור ספיגה או תחנת הרמה. משאבת הביוב או משאית הוואקום מחוברים לקו הביוב או למיכל האגירה, והמשאבה מופעלת ליצירת יניקה או לחץ, בהתאם למנגנון השאיבה הספציפי. זה מאפשר לשאוב או להכניס את הביוב למשאבה ולאחסן אותו במיכל לצורך הובלה.

הובלה וסילוק

לאחר איסוף הביוב במיכל האגירה של ציוד השאיבה, הוא מועבר למתקן טיפול או אתר סילוק ייעודי. ההובלה עשויה להיות כרוכה בהסעה ישירה של משאבת הביוב או משאית הוואקום למתקן או העברת הביוב לרכבי הובלה גדולים יותר, בהתאם לנפח ולמרחק המעורבים. לאחר מכן, הביוב נפרק או מוזרק במתקן הטיהור לצורך טיפול מתאים או באתר סילוק ייעודי, כגון מכון טיהור שפכים או מזבלה מאושרת.

תחזוקה שוטפת

ספקי שירותי שאיבת ביוב מבצעים לרוב תחזוקה שוטפת של ציוד השאיבה שלהם כדי להבטיח ביצועים מיטביים ולמנוע תקלות או תקלות. זה כולל בדיקה וניקוי של המשאבות, המיכלים והרכיבים הנלווים, כמו גם טיפול בכל תיקון או החלפה לפי הצורך. תחזוקה שוטפת מסייעת לשמור על אמינות ויעילות הציוד, ומבטיחה שירותי שאיבת ביוב ללא הפרעה.

תגובת חירום

ספקי שירותי שאיבת ביוב עשויים להציע גם שירותי תגובה חירום כדי לטפל בבעיות פתאומיות, כגון גיבויי ביוב, הצפות או כשלים במערכת. מצבים אלו דורשים התייחסות מיידית כדי למנוע נזקים נוספים, סכנות בריאותיות או זיהום סביבתי. צוותי תגובת חירום מצוידים להעריך במהירות את המצב, לפרוס את ציוד השאיבה הדרוש ולמתן את הבעיה ביעילות.

שירות שאיבת ביוב חיוני לתפקוד תקין של מערכות הביוב, במיוחד באזורים בהם כוח הכבידה בלבד אינו מספיק להובלת שפכים למתקני טיפול. באמצעות פינוי שפכים מנכסים והובלתם למתקנים מתאימים, שירות שאיבת ביוב מסייע במניעת בעיות תברואתיות, בשמירה על בריאות ובטיחות הציבור ושמירה על איכות הסביבה.

בורות שומן: תחזוקה קבועה מונעת סתימות

בורות שומן, הידועים גם כמלכודות שומן או מיירטים, הם מרכיבים חשובים של מערכות אינסטלציה במטבחים מסחריים, במסעדות ובמוסדות שירותי מזון. הם מיועדים ללכוד ולהפריד שומנים, שמנים ושומנים ממי שפכים, למנוע מהם לחדור למערכת הביוב ולגרום לסתימות. תחזוקה שוטפת של בורות שומן חיונית להבטחת תפקודם התקין ולמניעת בעיות סתימה. להלן הסבר מדוע חשובה תחזוקה שוטפת לבורות שומן:

הצטברות שומנים

במטבחים מסחריים, פעילויות הבישול מייצרות כמות משמעותית של שומן, שמנים ושומנים. כאשר חומרים אלו נשטפים לביוב, הם יכולים להתמצק ולהצטבר בבור השומן עם הזמן. ללא תחזוקה שוטפת, בור השומן יכול להתמלא בשכבות עבות של שומן מוצק, להפחית את יכולתו ללכוד שומן נוסף ולהגדיל את הסיכון לסתימות.

מניעת סתימה

תחזוקה שוטפת של בורות שומן כרוכה בסילוק שומן ומוצקים שהצטברו מהבור. אמצעי מניעה זה מסייע במניעת סתימות וסתימות במערכת האינסטלציה. אם בור השומן מתמלא מדי, שומן יכול לזרום לצנרת הביוב, שם הוא יכול להתמצק ולגרום לחסימות, מה שיוביל לגיבויים, ניקוז איטי ונזק אפשרי למערכת האינסטלציה.

תפקוד תקין

בורות שומן מתוכננים עם יכולות ומנגנונים ספציפיים להפרדה יעילה של שומן ממי שפכים. תחזוקה שוטפת מבטיחה שבור השומן ימשיך לתפקד כמתוכנן. על ידי הסרת שומן שהצטבר וביצוע ניקוי יסודי, בור השומן יכול לשמור על יכולתו ויעילותו בלכידת שומן, ולאפשר לו לפעול ביעילות ולמנוע בעיות סתימה.

עמידה בתקנות

בתחומי שיפוט רבים יש תקנות והנחיות לגבי תחזוקה וניקוי של בורות שומן. מפעלי שירותי מזון נדרשים לרוב לציית לתקנות אלו כדי לשמור על תקני בריאות ובטיחות. תחזוקה שוטפת מסייעת למפעלים לעמוד בתקנות אלו ומבטיחה כי בור השומן מתוחזק כראוי ובמצב עבודה תקין.

תחזוקה מקצועית

תחזוקה שוטפת של בורות שומן מתבצעת לרוב על ידי ספקי שירותי אינסטלציה או מלכודות שומן מקצועיים. לאנשי מקצוע אלו יש את המומחיות, הציוד והידע לבצע ניקוי ותחזוקה יסודיים של בורות שומן. הם יכולים לבדוק את בור השומן, להסיר שומן ומוצקים שהצטברו ולוודא שכל הרכיבים פועלים כראוי. תחזוקה מקצועית עוזרת לזהות בעיות פוטנציאליות או נזק לבור השומן ומאפשרת תיקונים או החלפות מהירים במידת הצורך.

על ידי תחזוקה שוטפת של בורות שומן באמצעות ניקוי וטיפול נאותים, ניתן להפחית משמעותית את הסיכון לסתימות וסתימות במערכת האינסטלציה. הדבר מסייע לשמור על פעילות תקינה של מערכת האינסטלציה, מונע תיקונים יקרים ומבטיח עמידה בתקנות. למפעלי שירותי מזון חשוב לקבוע לוח זמנים תחזוקה קבוע לבורות השומן שלהם כדי לשמור אותם במצב עבודה אופטימלי.

רוצה שניצור קשר?